Koncept

„Představ si, že umíráš a v poslední vteřině tvého života běží před tvým duševním zrakem všechny obrazy, které tě učinily tím, čím jsi teď; ale také všechny ty obrazy, které ti možná objasní, proč teď umíráš – proč teď zemřít musíš. Všechno v jednom okamžiku, ve zlomku vteřiny. Mým a tvým úkolem je přenést tento okamžik, tuto vteřinu na jeviště a emocionálně ji zprostředkovat publiku.“

Začínáme Siegfriedovou smrtí, smutečním pochodem; vracíme se cestou zpátky, od Soumraku bohů až ke Zlatu Rýna, abychom porozuměli, jak to mohlo dojít tak daleko, a proč k tomu muselo dojít. Doprovázet nás bude současně běžící a komentující film, který především odhaluje asociativními obrazy a sekvencemi Siegfriedův vnitřní svět. Právě když věříme, že jsme ve vlnách Zlata Rýna nalezli podivný mír, zasáhne nás náhle zahřmění Hagenova hněvu.

Náš „Prsten“ začíná a končí Siegriedovou smrtí.

Když mě před několika měsíci Andreas Schager požádal, abych vypracoval koncept Fascinace Wagnerem, okamžitě jsem poznal, že se dá ústřední nit tetralogie Prstenu analyzovat formou jakéhosi režírovaném koncertu jako vztah mezi otcem, synem a vnukem. Před lety jsem pracoval na teatrologické a muzikologické disertaci a jako režisér se snažil najít možnost, jak scénicky tematizovat a analyzovat Wotanův vztah k jeho dětem a vnukům.

Ve své doktorské práci (Prsten Nibelungův – rozpad rodinných struktur jako dramaturgický prostředek v tetralogii Richarda Wagnera, léto 2008, Frankfurt nad Mohanem) hovořím o Wotanovi a jeho pokusu instrumentalizovat syna Siegmunda a vnuka Siegfrieda a zneužít je jako prodlouženou ruku či jako nástroj moci; ale také o Wotanově zodpovědnosti, s níž přímo nebo nepřímo přivodí smrt vlastního těla a krve.

Jedině prostřednictvím režírovaného koncertu, nadto s pěvcem jako je Andreas Schager, jenž může ztělesnit Siegmunda a Siegfrieda jako sotva kdo jiný, je možné sledovat hostorii konceptu Richarda Wagnera tak, jak vznikal, a vyprávět tetralogii Prstenu důsledně pozpátku, abychom její důležitou nit odvíjeli nikoli z pohledu (či nouze) Wotanovy, nýbrž z konečné tragédie Siegfriedovy.

Selcuk Cara, říjen 2017

Světová premiéra v Praze

Světová premiéra Fascinace Wagnerem se uskuteční 25. a 26. října 2018 ve Forum Karlín ve spolupráci s Operou Národního divadla a Státní operou v Praze.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/13666

Faszination Wagner - Szenenbild

Nadcházející Koncerty

čt, 25 říj 2018, 19:00
Forum Karlin (Prag)
pá, 26 říj 2018, 19:00
Forum Karlin (Prag)
st, 29 kvě 2019, 19:30
Staatstheater Wiesbaden

Unser besonderer Dank gilt dem Kulturamt des Landes Niederösterreich für die großzügge Unterstützung

NOE Kultur mini

Please publish modules in offcanvas position.